Den gröna omställningen och en historisk upprustning av totalförsvaret pågår samtidigt. Hur bidrar samhällsbyggnadssektorn med resiliens i en utmanande tid? Under en nätverksträff på Nordbygg 2026 möts kvinnor med koll på beredskap, hållbarhet och framtidens robusta samhälle för ett skarpt samtal.
Bygg- och fastighetssektorn befinner sig precis som resten av vår omvärld i en tid av snabb omställning. Parallellt med den gröna transformationen pågår en historisk satsning på totalförsvaret och krisberedskap med investeringsnivåer utan motstycke. Hur kan vi förena hållbar utveckling med denna stärkta beredskap och på så sätt bygga motståndskraft mot morgondagens kriser? Och vilken roll spelar branschen? Det är ämnet för årets upplaga av den uppskattade nätverksträff för kvinnliga samhällsbyggare, som kommit att bli ett återkommande inslag under Nordbygg.
Nya perspektiv
– Vi vill bjuda på nya perspektiv på en av vår tids största omställningar. Samhällsbyggnad handlar om den fysiska miljön vi delar. Hur vi planerar och bygger skapar förutsättningar för hur vi lever, samarbetar och hanterar kriser. Därför är det väldigt angeläget att just vår bransch engagerar sig i frågor som rör beredskap och försvar, men heller inte glömmer frågor som rör resiliens och hållbarhet ur olika aspekter.
Det säger branschprofilen Elise Grosse, hållbarhetschef Sweco Architects. Elise är värd för frukostseminariet som går av stapeln fredagen den 24 april, där det också kommer att finnas en panel bestående av kvinnor med insikter och expertis inom totalförsvaret och beredskapssektorn.
Historiska investeringar
Det militära försvaret fick extra tillskott på över 170 miljarder kronor fram till år 2030 och även det civila försvaret fick kraftigt ökade anslag i förra årets budget. Utbyggnad av försvars- och energianläggningar, infrastruktur och transport är exempel där samhällsbyggnadssektorn spelar en oundgänglig roll.
– Det handlar om historiska satsningar. Nu är det avgörande att pengarna används på rätt sätt. Investeringar i totalförsvaret ska inte bara stärka den militära förmågan utan också öka samhällets resiliens. Genom att välja lösningar som ger både synergier och dubbel nytta kan satsningarna bidra till ökad hållbarhet, självförsörjning och långsiktig robusthet – i fred såväl som i krig, säger Elise Grosse.
Hon fortsätter:
– Traditionellt domineras de tunga beslutsposterna inom försvars- och beredskapssektorn av män, kanske med liknande bakgrund. Vad händer om fler perspektiv får ta plats? Hur skulle uppgiften formas i en bransch där fler kvinnor och yngre kompetenser sätter agendan? Det är den här typen av frågeställningar vi vill lyfta på nätverksfrukosten under Nordbygg.
Genomgripande tema
Krisberedskap, totalförsvar och resiliens är genomgripande teman i seminarier och samtal under hela Nordbygg 2026.
– Hotbilden är allvarlig – men investeringarna ger oss chansen att tänka nytt. Samhällsbyggnadssektorn är en oerhört viktig för vårt lands förmåga att försvara sig, stå emot störningar och anpassa sig när förutsättningarna förändras. Därför har vi många programpunkter för dessa frågor. Den kvinnliga nätverksträffen är en som jag tycker är mycket angelägen och jag är glad att kunna presentera tillsammans med Elise Grosse, säger Lina Hann, projektledare Nordbygg och Director of Events and Exhibitions, Stockholmsmässan.
Namnen på deltagarna i panelen kommer att presenteras löpande.
Datum: 24 april
Tid: kl. 8.30-9.30
Plats: Nordbygg Live

